Alkalmazott módszerek

2017.09.14

A fejezetben a gyógymasszázs szerepéről az egészségügyi rendszerben, továbbá az általa alkalmazott módszerekről-mélyizom masszázsról, izomegyensúly visszaállításról, trigger pont terápiáról, passzív tornáról (kimozgatás)


  • -Az állapotromlás oka
  • -Többféle módszer
  • -Mélyizom masszázs
  • -Nyújtás jelentősége a masszázsterápiában
  • -Izom egyensúly
  • -Izom egyensúly megbomlása foglalkozási ártalomként
  • -Tömbösödés és túlterhelések
  • -Trigger pontok (feszültséggócok)
  • -Kimozgatás jelentősége (passzív torna)


Az állapotromlás oka

Míg maga a masszázs alkalmazása a nyugati orvostudományban viszonylag újkeletű, addig a kínai orvosi masszázs több mint 2000 éve létezik, és beépült az ottani hivatalos gyógyítási gyakorlatba. Mindez Nyugaton csak lassan, fokozatosan, de egyre biztosabban történik meg.

Az izmokkal kapcsolatos betegségek hagyományos orvosi megközelítésének egyik problémája az, hogy nincs olyan orvostudományi szakterület, amely elsődlegesen az izmokkal foglalkozna. Míg az ízületi rendszerrel a megelőzés és rehabilitáció szempontjából hagyományosan a gyógytorna, illetve mint kezelési egység a neurológia és a reumatológia foglalkozik, az izomrendszerrel külön kiemelten egyik orvosi szakág sem.

Az ortopédiai gyógymasszázs nagy előnye, hogy ötvözi a nyugati orvostudomány precíz, anatómiai ismeretekkel is megerősített, analitikus gondolkodását a keleti orvoslás megelőzésre és átfogó rendszerben látásra törekvő gondolkodásmódjával, és igyekszik minél jobban fenntartani egyfajta egyensúlyt. Ezáltal válik a klinikai gyógymasszázs egyfajta átmenetté a modern nyugati orvoslás és a hagyományos orvoslás között. Önálló terápia, amely - egy nagyobb rendszer részeként - fejti ki hatását. A szükséges átfogó és rendszerbe illesztett, továbbá irányított alkalmazásával képes - a teljes mozgásszervi gyógyulási folyamatnak a diagnózistól elkezdve, a gyógyszeres kezelésen át a műtét illetve végül a rehabilitáció - elengedhetetlen része lenni. Egy sikeres, a gyakorlatban az SE Ortopédiai Klinikáján kipróbált és bizonyított terápia, amely úgy képes gyógyászatilag az izmokkal foglalkozni, mint semmilyen más kezelési mód. Nemcsak hogy segíti a gyógyulást, hanem elengedhetetlen része a gyógyuláshoz vezető útnak.

Az eljárás valójában dönthet arról, mely irányba folytatódik egy mozgásszervi folyamat a "hagyományos értelemben vett", megszokott kezeléssort követően. Legtöbb esetben a változatlan állapot mellett is bekövetkezhet lassú romlás, mivel nem stabilizálódik az állapot megfelelően. A gyógymasszázs más kezelésekkel - így a gyógytornával is - történő alkalmazása azonban komplex kezelést eredményez, amely vagy tartós javulást, vagy a műtét elkerülésének lehetőségét hordozza magában. Amennyiben az esetleges beavatkozás idejét, bekövetkeztét sikerül későbbre kitolni, vagy akár csak egy műtött beteg felépülési idejét sikerül rövidebbé, gyorsabbá tenni, máris óriási lépéseket tettünk a komplex és tartós gyógyulás felé.

Többféle módszer

A masszázskezeléseknek több típusa ismert, ilyen pl. az orvosi, sport, relaxáló masszázs, gyógymasszázs stb. A fent leírt típus abban tér el az általános, lazító hatású masszázstól, hogy alapvetően gyógyászatilag közelíti meg az emberi testet, speciálisan az adott fájó vagy rosszul működő testtáj felől, illetve annak problémáját kívánja orvosolni. Pontos anatómiai megközelítése révén az adott mozgásszervi problémára összpontosít, és célzottan oldja a szövetekben felhalmozódott feszültséget, figyelve az általános, az egész testre kiható összefüggéseket, amelyek az adott, specifikus probléma megoldásához elengedhetetlenül szükségesek.

Az általam alkalmazott kezelésekre jellemző a többféle masszázstechnika alkalmazása. Az ortopédiai esetek kezelésében különösen fontos a különböző módszerek ötvözése. Reumatológiai, ortopédiai, relaxáló és gyógy, mélyizom és fascia (azaz kötőszöveti, izompólya) technikák válthatják egymást, ami összetetté és ugyanakkor izgalmassá teszi ezt a feladatot. Ilyenkor nagy hangsúlyt kap az egyébként is fontos holisztikus szemlélet alkalmazása.

Az alapos és pontos diagnosztikának kiemelt szerepe van. Fel kell mérni a betegség, rendellenesség vagy fájdalom okát, lehetséges mozgatórugóit, azt, hogy az egész kórkép milyen okokkal lehet összefüggésben. Mindez átfogó látásmódot igényel, amelybe a kórtörténet, szokások, személyiség, külső hatások ismerete és sok egyéb más tényező is beletartozik. Ez adja a kiindulási alapját a teljes kezelésnek. Ezért fektetek első alkalommal nagy hangsúlyt a komplex állapotfelmérésre. Ennek alkalmával sor kerül a kórtörténeti előzmény, a problémához kötődő vagy egyéb, a kezelés során feltétlenül ismert orvosi dokumentáció áttekintésére, amely a felmérő beszélgetés kiindulási alapja is.

Mélyizom masszázs

A relaxáló masszázstól eltérően, az ortopédiai masszázs nagyon fontos és speciális területe a mélyizom masszázs, amely alapvető fontosságú a gyógyítás szempontjából. Mivel egyes izmok nem a felszínen helyezkednek el, csak szakavatott, speciális fogások segítségével érhetők el. Szerepük mégis nagyon nagy az emberi mozgás koordinálásában, a legtöbb mozgás, mozdulat véghezvitelében elengedhetetlenek. Elég, ha csak a járásra gondolunk, amely első ránézésre egyszerű mozdulatsornak tűnik, a gyakorlatban mégis hosszú idő után elsajátított, összehangolt, sokrétű izommunka eredménye. Azért érezzük bonyolult mozgásainkat is magától értetődőnek, mert idővel automatizálódnak.

A mélyizmok ugyan kívülről nem láthatóak, azonban a legtöbb mozgásban alapvetőek. Míg a legtöbb masszázstechnika a mélyizmokat éppen hogy érinti, , a mélyizom masszázs ezekre koncentrál. Természetesen olyan nincs, hogy csak egyetlen izom lenne érintett egy bizonyos ortopédiai vagy tartási, esetleg megerőltetéses kórképben, de olyan sem, hogy mindegyik. Általában az igazság valahol félúton van, azaz bizonyos izomcsoportok érintettek a felszínen, és a mélyebb rétegekben is. Kicsit olyan ez, mintha látni szeretnénk olyan izomterületeket is, amik sem modern gépekkel, sem szabad szemmel nem láthatóak, mégis léteznek és problémák forrásai. A jó hír, hogy ezek a gyógymasszázs módszereivel megtalálhatóak és kezelhetők.

A speciális ortopédiai érintettségű esetekben, egy bizonyos testtájék műtéte vagy balesete után javulást szintén csak egy-egy testrész beható, nagyon alapos kezelésével lehet elérni. A mélyizmok kezelésének mellőzésével mindez nem lehetséges.

Nyújtás jelentősége a masszázsterápiában

A szervezetben a különböző belső szerveinket szinte mindenütt úgynevezett fascia, azaz kötőszövetes hártya veszi körül. Úgy tekinthető, mint szöveteink "váza". Feladata a bennük lévő képletek védelme, körülhatárolása, egyben tartása. A különböző sérülésekből eredő hegek gyors gyógyulását és az új kötőszövetek (például inak, szalagok) képződését is lehetővé teszi. A vér és nyirokkeringési rendszerben támasztja a kapillárisokat és ereket,  az idegrendszerben a mindenütt jelen lévő elágazódásokat.

A fascia a test minden területén és minden rendszerében megtalálható- így izmaink körül is. A testben az általa körülhatárolt izmoknak támaszt ad, formázza és úgy tartja meg, hogy közben azok rugalmasságát, mozgékonyságát is fenntartja, ezáltal megnövelve izmaink erejét. 

Szervezetünkben az összes fascia folytonos, vagyis összefüggő egészet alkot. Annak nyújtása éppen azért alapvető fontosságú, mivel a fascia elváltozásai és a fasciák kezelése kihat az egész testre, beleértve a belső szerveket is. A fascia, mint "testharisnya" a helytelen testtartás következtében elcsúszhat a helyéről, speciális masszázstechnika segítségével azonban a felületes fascia lazítható, megfeszíthető és helyre igazítható. A mély fascia által okozott korlátozások oldásával meg lehet szüntetni a különböző fascia-rétegek közötti összetapadásokat is, amelyek akadályozzák az izmok egymáshoz viszonyított szabad mozgását.

Izom egyensúly

Izom egyensúlytalanságok (úgynevezett disbalance állapot) akkor alakulnak ki, amikor bizonyos ortopédiai betegségek, trauma (baleset) vagy megerőltetés hatására megváltozik a csontváz-izomrendszer egyensúlyi szerkezete, működése. A szervezet megpróbálja ilyenkor kompenzálni az izom eltéréseket, hogy egyensúlyba hozza a rendszert, és ezzel a mozgást (nemcsak a járást, de bármely más begyakorolt, automatikus és összetett mozgásformát), de csak egy bizonyos határig képes rá. Mivel ilyenkor több izom, izomcsoport állapota is megváltozhat, a hatások összeadódnak és egy idő után már akadályozzák a mozgás megfelelő összhangját. A rosszul működő --és előbb-utóbb az idegrendszer által is megszokott-- mozgásminták azután rosszindulatúan befolyásolják az ízületek állapotát, amely idő előtti kopás, gyulladás formájában is jelentkezhet. A kezdeti eseti és kisebb fájdalmat később már tartós és erősebb fájdalom követheti, amely a teljes mozgásrendszert kikezdi. Ezt követően sokszor már csak a műtéti beavatkozás segít, amely nem biztos, hogy a legjobb megoldás.

Izom egyensúly megbomlása foglakozási ártalomként

Sok olyan foglalkozás létezik, ahol-egy-egy meghatározott mozdulat folyamatos ismétlése, vagy egy bizonyos testtartási pozíció a munka alapvető része. A hosszú ideig tartó és megszakítás nélküli terhelés végső következménye könnyen lehet passzív megerőltetés. Elég csak egy hegedűművészre gondolni, aki mindig ugyanabban a pozicióban tartja a nyakát, és ezáltal passzívan erőlteti. De lehet ilyen a szobafestő esete is, aki karját felemelve tartja, nagyon hosszú ideig, így ezeket folyamatosan túlterheli. Korunkban, a számítógép mellett végzett hosszú távú ülőmunka egyre gyakoribb és szintén felfogható munkahelyi ártalomként. Több példa is említhető, és természetesen itt is igaz, hogy mindenki esete egyedi és befolyásolják megítélését a kór és egyéb életmódbeli előzmények.

Túlterhelés sportolás közben is kialakulhat. A kialakult izom-egyensúlytalanságok ebben az esetben is ugyanúgy kialakulhatnak és gyógyításukhoz a gyógymasszázs eszközei és alkalmazott módszerei szükségesek.


Tömbösödés és túlterhelések

Nemcsak az előbbiekben leírt kórkép következményeként jöhet létre egyfajta tömbösödés, hanem ok lehet a megerőltetés is. Több izom, izomcsoportok együttes megfeszülésének következménye az lesz, hogy a beteg nem tud izomzatilag (tartásilag) kompenzálni, így folyamatosan romlik az állapota. 

Természetesen a gyógytorna a legtöbb esetben szükséges, sőt nélkülözhetetlen, azonban legtöbbször nem elégséges. Hiába a jól kialakított gyakorlatok, ha a krónikus, nem szűnő izomproblémák nem engedik meg az ízületeknek a hosszú távú javulást, és ellene dolgoznak a gyógyulási folyamatnak. Kiemelkedően fontos a későbbi mobilitás eléréséhez a beteget a gyógytornára előkészíteni, és annak kivitelezését -masszázs révén-lehetővé tenni.

Trigger pontok (feszültséggócok)

Az úgynevezett trigger pontok apró, feszülő csomók az izmokban, amelyek amellett, hogy nyomásra fájnak, ki is sugároznak. Ezzel nemcsak fájdalmat, hanem további feszüléseket okoznak a környező izmokban, másodlagos pontokat kialakítva. Kicsik, nem könnyen elérhetőek, de megfelelő szaktudással megtalálhatók, és kezelésükkel a fájdalom és a feszültség elsődleges okát lehet viszonylag gyorsan megszüntetni. Felszínes és mély izmokban fordulhatnak elő, feltérképezésük pontos anatómiai ismereteket követel meg.

Gyógyászati kezelés, így a különböző masszázsok közben illetve után kellemetlen, enyhén fájó érzet, fáradtság fordulhat elő, amely leginkább az "izomláz"-hoz hasonlítható, paradox módon ugyanakkor egy jóleső érzettel is párosul. Mindezek a hatások velejárói a gyógyulási folyamatnak. A kellemetlen érzetek többsége azonban rövid idő alatt elmúlik, és hosszú távon csak a jó érzés marad meg, amit az újbóli mozgás felett érzett öröm is ad.

Kimozgatás jelentősége (passzív torna)

A gyógymasszőr feladata közé tartozik a passzív kimozgatás elvégzése is, ami egyfajta gyógytornába átvezető eljárás. Célja, hogy az izomfeszültség passzív oldása (masszázsterápia) után, az ízületek kimozgatása is megtörténjen, de nagyon fontos hogy mindez a beteg aktív közreműködése nélkül menjen végbe. A beteg ez alatt ugyanolyan ellazult, "tétlen" állapotban van, mint a masszázs alatt.

Az izmok célzott, gyógyászati megközelítésű kezelése révén a fennmaradó izomproblémák többé nem akadályozzák az ízületek gyógyulását és végeredményben megteremtik a mozgás egységét, ami elvezet az elveszett izom-egyensúly visszanyeréséhez.

Kimozgatásnál figyelemmel kell lenni arra is, hogy adott betegség vagy beavatkozás (például protézis megléte) esetén az eljárás nem végezhető el, vagy csak részlegesen hajtható végre .

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el